0

تحلیل فیلم شماره ۱۷ سهیلا

67 بازدید
دختری كه سن و سالش بالا مي‌رود و در جامعه پس زده و ناديده گرفته مي‌شود، با احساس جنسي، عاطفي و هيجاني خودش چه باید بكند؟
موضوع فيلم «شماره ١٧ سهيلا» درباره چنین سوژه و دختری است. سوژه‌ای که معمولا سينماي ايران سراغ آن نمي رود و از آن پرهیز دارد اما در واقعیت سرخوردگی جنسی و عاطفی در جامعه زنان آمار بالایی دارد. سرخوردگی جنسی به لحاظ روانی پيامد زياد شدن فاصله سن بلوغ تا سن ازدواج است كه گاه این دوران ٢٠ سال طول مي‌كشد .
اما سوال اصلي اين است كه چرا زنان جامعه ما به فرديت و هويت خودشان بهای لازم را نمي‌دهند؟ چرا ازدواج آن‌ها در شرایط زمانی و سنی درست خودش اتفاق نمی‌افتد و ازدواج برای آن‌ها به یک بحران تبدیل می‌شود؟ آن‌ها شايد به دليل تابوهاي غلط اجتماعی خودرا ناکامل و ناقص احساس کرده و خلاصه وجود و فردیت خود را در شوهر و زندگي مشترك احساس مي‌كنند؛ نه در شخصیت مستقل خود.
در صورتي‌كه براي خوشبختي و خوشحالي يك فرد ١٦ المان وجود دارد كه يكي از آن‌ موارد ازدواج است. تصور مي‌كنم جامعه امروز ما و عموم ما مردم به جايي رسيده است كه بايد يكسري تعارفات را با مسائل روانی و عاطفی خود كنار گذاشته و عميق و جدي درباره حل اين نوع معضلات اجتماعي و روانی گام بردارد. برای این کار باید قبل از هرچیز فاكتورهاي انتخاب مناسب را بشناسيم .
یکی از این فاکتورها چهره و ظاهر مناسب است. زنان بايد رسيدگي به ظاهر و حفظ جذابيت خودشان را در سرتاسر زندگي به عنوان يك اصل بپذيرند. در سرتاسر فيلم سهيلا مصداق بارزی از عدم‌اعتماد به نفس و خوددوستي بود .درحالی که عزت‎نفس شاكله اصلي شخصيت آدم است و این مسئله بويژه در مورد زنان و ارتباطات عمومی و اجتماعی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.
محمود غفاري كارگردان جسوري است كه با سرمايه خصوصي به موضوع مهمي پرداخته كه هنوز خيلي از ما در پرداختن به آن اكراه داريم و آماده گفتن و شنيدن اين مسائل نیستیم. موضوعي كه بخشي از مشكلات زنان جامعه ما را مطرح كرده است؛ موضوعاتی مانند روي آوردن پسرها به ازدواج‌هاي موقت و روابط آزاد و به تبع آن بالا رفتن سن ازدواج دختران.
وجود و بروز این مسائل توجه بیشتر دختران را مي‌طلبد تا براي زمان عاطفی و جواني شان اهمیت بیشتری قائل شوند. چرا كه با بي‌توجهي به خود و قرار گرفتن در روابط بي‌هدف، آينده خودشان را با تهديدهاي جدي روبه‌رو مي‌كنند.
زنان ذاتا مونوگام (تك همسر) هستند و وقتي در رابطه احساسی مشترک قرار مي‌گيرند به موقعيت‌هاي ازدواجي مناسب دیگرشان توجه كافي و وافي نمي‌كنند .
#روزنامه #معرفی_فیلم #اجتماعی #روانشناسی #سن_ازدواج
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.drmonahazrati.com/?p=2024
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مونا حضرتی

نظرات

0 نظر در مورد تحلیل فیلم شماره ۱۷ سهیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.